Ny rekord: 1,2 millioner biler over Storebælt i juli
Der var travlhed ved betalingsanlæggene på Storebæltsbroen i juli, da antallet af biler satte ny månedsrekord.
Rekordmange køretøjer passerede Storebæltsbroen i løbet af juli måned.
I alt betalte 1.232.571 biler, lastbiler og motorcykler for at køre over broen i juli, og det er ny månedsrekord, skriver TV Øst.
Der er også sat rekord for antal passerede bilister i løbet af en weekend og et døgn.
Jens Kjær Nielsen, chef for betalingsanlægget ved Sund & Bælt, kalder det en helt igennem "fantastisk måned".
Han mener, der er flere årsager til, at rekordmange bilister har taget turen over Storebæltsbroen i løbet af juli.
- Efter finanskrisen ser det ud til, at vi er ved at have genvundet trafikken igen. Vi er oppe i samme niveau, endda lidt over.
- Desuden er brændstof billigt i øjeblikket, og så betyder det også noget, at det er godt kørevejr og ikke alt for varmt. For så tager folk til stranden i stedet for, siger Jens Kjær Nielsen.
Den forgangne weekend satte rekord med hele 97.758 køretøjer. En stor del af dem var danskere på vej hjem fra sommerferie.
Det gav travlhed ved de 24 betalingsbaner på Storebælt.
Selv om der var travlhed på Storebæltsforbindelsen, vurderer Jens Kjær Nielsen, at grænsen for, hvad broen kan kapere af trafik, endnu ikke er nået.
- Vi kan sagtens komme højere op. Vores maksimale kapacitet i timen er over 5000 biler, og der er vi ikke endnu. Men der skal jo også være plads på de tilstødende veje, og det er nok der, begrænsningen ligger, vurderer Jens Kjær Nielsen.
Til sammenligning passerede der 701.961 køretøjer over Øresundsbroen i juni.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker