Tusindvis af skolebørn kan alt efter temperament takke eller skælde De Konservatives formand, Lars Barfoed, ud for, at de ikke skal være længere i skolen allerede fra august 2014.
De Konservative står uden for den folkeskolereform, som regeringspartierne fredag indgik med Venstre og Dansk Folkeparti. Og på grund af de særlige regler på Christiansborg kan Lars Barfoed og De Konservative blokere for, at aftalepartierne gennemfører store dele af forliget før et folketingsvalg.
Partiet er nemlig med i folkeskoleforliget fra 2002 og har derfor vetoret over for ændringer, som de ikke er enige i.
Børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S) opfordrer dog De Konservative til at genoverveje, om partiet kan tilslutte sig aftalen, så den kan træde i kraft allerede næste sommer.
- Det er min opfordring til De Konservative. Prøv at kigge på det, det her vil give et markant løft af folkeskolen, siger Antorini.
De Konservative er ifølge Lars Barfoed enig i hovedparten af reformen, men et spørgsmål om, hvorvidt det skal være obligatorisk at deltage i lektiecafé på skolen, blev skillepunktet.
Partiet stod fast på, at eleverne ikke bør være forpligtet til at deltage i lektielæsning på skolen. Det meddelte Lars Barfoed forligskredsen torsdag, og derefter var partiet ude af forhandlingerne.
Selvom De Konservative vælger at stå uden for folkeskolereformen, så er der nogle dispensationsmuligheder i folkeskoleloven, som gør, at man kan sætte enkelte elementer i gang allerede næste sommer, påpeger Venstres gruppeformand, Kristian Jensen.
Han håber blandt andet, at man kan gå i gang med at tilbyde fremmedsprog på et tidligere tidspunkt, inden det fulde forlig træder i kraft.
- Det vil være muligt for de kommuner og skoler, som gerne vil tyvstarte på den nye reform, at gøre det, siger Kristian Jensen.
Ifølge undervisningsminister Christine Antorini kan enkelte kommuner på forsøgsordninger få mulighed for at indføre den nye skoledag, som ligger i skolereformen.
- En række kommuner kan gå i gang, men ikke alle kommuner. Det kan kun ske i alle kommuner, hvis De Konservative går med i reformen. Derfor håber jeg også, at De Konservative vil genoverveje deres position, siger Christine Antorini.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned