Ny vejledning: Transkønnede skal være opmærksomme før rejse til USA
Danskere, der ikke identificerer sig som mand eller kvinde, eller som har skiftet køn, opfordres til at være særligt opmærksomme, inden de rejser til USA. (Arkivfoto). Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
Rejsevejledning til USA er blevet opdateret. Ændring er blandt andet målrettet danskere, der har skiftet køn.
Personer, der hverken definerer sig som mand eller kvinde, og danskere, der har skiftet køn, opfordres til at kontakte den amerikanske ambassade i Danmark forud for rejser til USA.
Det fremgår af Udenrigsministeriets opdaterede rejsevejledning.
- Når du skal søge om Esta eller visum til USA, er der to kønsbetegnelser at vælge imellem: mand eller kvinde.
- Hvis du har kønsbetegnelsen X i dit pas, eller du har skiftet køn, anbefales det at kontakte den amerikanske ambassade forud for rejsen for vejledning om, hvordan du skal forholde dig, står der i rejsevejledningen.
X bruges i pas som en kønsbetegnelse for personer, der hverken definerer sig som mand eller kvinde.
Esta er en forhåndsgodkendelse, der giver udlændinge lov til at gå om bord på et fly eller skib med USA som destination.
Esta søges, når man skal opholde sig i USA i højst 90 dage.
Efter at Donald Trump blev indsat som USA's præsident i januar, fastslog han, at der kun er to anerkendte køn i USA: mand og kvinde.
Kort efter sin indsættelse underskrev han således et dekret, hvoraf det fremgår, at køn defineres som "uforanderlig biologisk klassifikation som mand eller kvinde".
Udenrigsministeriet bekræfter i en mail til Ritzau, at det har opdateret sin rejsevejledning vedrørende USA.
- Den opdaterede vejledning har til formål at understrege vigtigheden af at kunne dokumentere lovligt ophold i USA samt vejlede om forhold, man skal være særligt opmærksom på ved indrejse, skriver ministeriet.
Udenrigsministeriet oplyser videre, at det foreløbig ikke har modtaget henvendelser fra danske statsborgere, der er blevet afvist ved indrejse til USA, siden den nye amerikanske administration tiltrådte.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned