Ny viden: Gletsjere i Grønland smelter med rekordfart
Afsmeltningen af grønlandske gletsjere sker hurtigere end tidligere, viser nyt dansk studie, som har kortlagt 350 gletsjere og dokumenteret deres historie. Foto: /ritzau/AP/John Mcconnico
/ritzau/AP/John Mcconnico
Danske forskere har kortlagt 350 gletsjere og konkluderer, at afsmeltningen sker hurtigere end tidligere.
Grønlandske gletsjere smelter ekstremt hurtigt i disse år sammenholdt med tidligere målinger.
Det viser et nyt studie, hvor danske forskere har kortlagt 350 gletsjere og dokumenteret deres historie.
Tidligere var kun 77 gletsjere kortlagt.
- Den periode, vi er i nu, smelter isen ekstremt hurtigt, og gletsjerne rykker sig hurtigt tilbage, siger postdoc Anders Anker Bjørk, Statens Naturhistoriske Museum.
- Vi har ikke hidtil vidst, hvor hurtigt gletsjerne i Øst- og Vestgrønland smelter. Nu har vi håndfaste beviser for, at vi er inde i en ekstrem hurtig periode, siger han.
Forskerne er nået frem til konklusionen ved at studere luftfotos fra Grønland, der stammer fra 1930'erne.
Disse billeder er sammenholdt med de nyeste fotos optaget af satellitter.
Den nye viden er ifølge Anders Anker Bjørk vigtig for at kunne forudse, hvordan de smeltende gletsjere kommer til at påvirke vandstandene i verdenshavene.
- Den store motivation er at blive bedre til at forudsige, hvad der sker i fremtiden. Til det skal vi bruge nogle modeller, der er så realistiske som muligt.
- Vi skal give disse modeller historien om, hvad der er sket de sidste 100 år. Indtil nu har vi puttet data ind for de sidste 30 år. Nu ved vi, hvad der er sket meget længere tilbage i tiden.
- Det betyder, at modellerne bliver meget mere præcise, siger Anders Anker Bjørk.
Forskerne har brugt billeder fra danske, norske og amerikanske flyvninger.
Studiet har fokuseret på de små gletsjere, som ikke er direkte forbundet med indlandsisen.
De reagerer hurtigere og mere direkte på klimaændringerne.
Den nye viden ændrer ifølge forskeren ikke på den udbredte antagelse om, at global opvarmning er skyld i den hurtige afsmeltning.
- Med de klimaændringer, vi har nu, er vi helt sikre på, at gletsjerne bliver ved med at smelte. Det kan gå lidt langsommere i Øst- end i Vestgrønland.
- Det, vi finder ud af, bekræfter bare, at der er behov for politisk handling. Jo hurtigere, jo bedre, siger Anders Anker Bjørk.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde