De danske soldater, der netop er kommet til Afghanistan, har fået en barsk begyndelse. På bare tre dage er 10 blevet såret efter mødet med vejsidebomber.
Senest lørdag hvor fem kom lettere til skade.
-Der er netop kommet et nyt hold af soldater hertil, og det er noget af en ilddåb, de har fået. Deres start har været præget af møder med fjenden, siger presseofficer i Hærens Operative Kommando (HOK), Erik Bøttger.
Efter fem danske soldater blev lettere såret torsdag og yderligere fem lørdag, er antallet af sårede soldater oppe på tretten i august. Derudover er to danske soldater dræbt i denne måned. De kom fra det hold, som var på vej hjem.
Hos Hærens Operative Kommando afviser man dog, at nye hold er mere udsatte end de erfarne tropper.
- Det kan nogle gange være en fordel at få nye soldater hertil. De er hyperopmærksomme, og deres forsigtighed kan være en fordel i nogle tilfælde, siger presseofficeren.
Der var ifølge HOK ingen alvorlige skader blandt de 10 sårede torsdag og lørdag. Det er planen, at soldaterne skal vende tilbage til deres enheder efter et par dages pause.
- Det kan virke voldsomt med tretten sårede på en kort periode, men det er ikke sådan, at vi kan se et mønster i episoderne. Vi jagter Taliban, og det er farligt, siger Erik Bøttger.
Presseofficeren ser det dermed som en tilfældighed, at der har været en stribe sårede de seneste dage.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker