Nyt grønlandsk isfjordscenter skal booste turismen

Det nye Ilulissat Isfjordscenter åbner 3. jui. Det ligger direkte ud til Unesco-beskyttede isfjord i unikke naturmæssige omgivelser og med udsigt til kælvende isbjerge. Foto: Adam Mørk/Free

Klimaforandringer er sammen med grønlændernes barske liv på isen kernen i unikt besøgscenter i Vestgrønland.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det barske liv i et af verdens mest storslåede arktiske områder og klimaforandringernes effekt på naturen åbner sit helt eget formidlingscenter i Vestgrønland.

Her godt 250 kilometer nord for polarcirklen med store naturforandringer og kælvende bræer indvies lørdag det nye Ilulissat Isfjordscenter.

Det har været mange år undervejs, for byggeri i Arktis giver store udfordringer.

Men nu slås døren op til den fascinerende historie om den grønlandske natur og kultur.

I den permanente udstilling kan turister desuden lære om isens livscyklus og opleve helt unikke iskerner, der sladrer om klodens klimahistorie gennem 124.000 år.

Samtidig kan de besøgende studere, hvordan klimaforandringerne ændrer områdets skrøbelige økosystemer. Mens de skuer ud over islandskabet, hvor den store gletsjer Sermeq Kujalleq udenfor afsmelter i bekymrende hastighed.

Åbningen glæder borgmester Palle Jerimiassen fra kommunen Avannaata Kommunia, hvor Ilulissat ligger.

- Det er en milepæl for hele Grønland. Centret er blevet endnu mere imponerende end forventet og kan give mennesker fra hele verden vigtig viden om natur, klima og miljø, siger han.

- Ilulissat er en fiskerby, hvor turismen betyder stadigt mere. Før corona havde vi omkring 45.000 årlige turister. Vi håber på endnu flere, når alt forhåbentlig bliver mere normalt fra efteråret, siger Palle Jerimiassen.

Besøgscentret er blevet til i partnerskab mellem den filantropiske forening Realdania, Grønlands Selvstyre og Avannaata Kommunia.

Hos Realdania kalder adm. direktør centret et storslået projekt i helt unik natur.

- Resultatet er et enestående bygningsværk, som vi er pavestolte over, og som med støtte fra en række kolleger også rummer en meget ambitiøs udstilling.

Borgmester Palle Jerimiassen ser meget gerne mere helårsturisme men på en bæredygtig måde.

- Ilulissat er Grønlands største turistby. Men målet er at udvikle turismen fortsat som en kontrolleret økoturisme. For hvis arktiske områder slides ned, så tager det 50 år for dem at gro frem igen, siger Palle Jerimiassen.

Isfjordscentret er det første af seks regionale besøgscentre, som Grønlands Selvstyre ønsker at etablere de kommende år.

Ilulissat Isfjordscenter formidler historien om isen og de globale klimaforandringer med en unik udsigt til isfjorden. Centret udstiller blandt andet oldgamle iskerner boret ud af indlandsisen. Foto: Adam Mørk/Free