Den katolske kirke i Danmark har fået endnu en sag om seksuelt misbrug begået af en præst på nakken. Mandag formiddag henvendte endnu et offer sig til kirken med beskyldninger rettet mod en præst. Der skriver dr.dk.
Denne gang drejer det sig om en kvinde, der siger, at hun har været udsat for befamlinger af en præst. Overgreb, der angiveligt skulle have foregået på en skole.
- Det bringer det samlede antal af sager om seksuelle overgreb i den danske katolske kirke op på en 19-20 stykker, siger Niels Engelbrecht, der er talsmand for den katolske kirke, til dr.dk.
Kvinden er nummer fire, der i løbet af bare få dage har henvendt sig til kirken med beskyldninger. Indtil videre er to præster blevet fritstillet.
Niels Engelbrecht fortæller, at alle sagerne om seksuelle overgreb, som den katolske kirke kender til, vil blive overdraget til politiet i løbet af mandag eller tirsdag.
Den nye henvendelse kommer på samme tid, som kirken og Advokatsamfundet sidder i møde for at udpege en uvildig advokat og tilrettelægge den advokatundersøgelse, der skal foregå.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker