Omfanget af diskrimination skal kortlægges

Som en del af en handlingsplan om etnisk ligebehandling, der lanceres i denne uge, vil regeringen have afdækket, hvor store diskriminationsproblemer vi reelt står overfor i Danmark.

Det skriver Berlingske Tidende.

Mens en undersøgelse sidste år viste, at 32 procent af de adspurgte nydanskere følte sig diskrimineret, har Ligebehandlingsnævnet kun behandlet 30 sager om etnisk diskrimination siden oprettelsen sidste år.

Der iværksættes derfor et forskningsprojekt, som både skal afdække, hvorfor der opleves mere diskrimination, end der juridisk er belæg for, og hvorvidt tilfælde af faktisk diskrimination ikke bliver anmeldt.

- Der skal gøres op med den negative tænkning, hvor man ser racisme og diskrimination alle steder, fremgår det af planen.

- Jeg er ikke et sekund i tvivl om, at der finder diskrimination sted, siger Venstres integrationsordfører, Karsten Lauritzen, til Berlingske Tidende.

- Men det første skridt til at gøre noget ved det er at finde ud af det reelle omfang. Når folk føler sig diskriminerede, hvad er der så tale om, og hvorfor anmelder de det ikke? spørger han.

/ritzau/

Som en del af en handlingsplan om etnisk ligebehandling vil regeringen nu sætte gang i forskning, der skal klarlægge omfanget af diskrimination i Danmark.

Offentliggjort Sidst opdateret