Op til hver femte folkeskole bryder lov om mobning
13 procent af skolerne har ingen antimobbestrategi. Det siger loven ellers, at de skal have. Foto: /ritzau/AP/Sean Kilpatrick/arkiv
/ritzau/AP/Sean Kilpatrick/arkiv
Flere skoler har ingen antimobbestrategi. Det undrer Børnerådet og Red Barnet, som kalder det skuffende.
Selv om det siden 2009 har været et lovkrav, at folkeskoler skal have en antimobbestrategi, er det langtfra alle skoler, der lever op til loven.
Det fremgår af en undersøgelse fra Dansk Center for Undervisningsmiljø (DCUM), som omfatter svar fra 608 skoler. Der var sidste år 1289 folkeskoler i Danmark.
78 procent af skolerne svarer, at de har en antimobbestrategi, mens 13 procent oplyser, at skolen ikke har en sådan. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten lørdag.
På otte procent af de skoler, der har svaret, er skolelederen og skolebestyrelsen uenige, om hvorvidt man har en antimobbestrategi. En procent af skolerne ved ikke, om de har en strategi.
- Det er ikke godt nok, siger DCUM's direktør, Jannie Moon Lindskov.
- Alt for mange børn oplever mobning, og hvis man ikke har en antimobbestrategi, mangler der fokus på trivslen, som hænger nøje sammen med elevernes potentiale for læring.
I Børnerådet er formand Per Larsen skuffet.
- Det er barokt og går ud over børnene. Risikoen er, at lærerne ikke er klædt på til at håndtere de problemstillinger, som børnene havner i, og det kan gå ud over deres trivsel, siger han.
Red Barnet gennemførte for to år siden en undersøgelse, der viste, at 57 procent af skolerne havde en antimobbestrategi. Kirsten Lund Larsen, national chef i Red Barnet, glæder sig over, at udviklingen går i den rigtige retning.
- Men det er absolut ikke tilfredsstillende, at så mange ikke har styr på deres antimobbestrategi, siger hun og kalder det sløseri, at skolerne ikke lever op til kravene i lovgivningen.
Enhedslistens undervisningsordfører, Jakob Sølvhøj, opfordrer de pågældende skolebestyrelser til at tage ansvar for at få bragt orden i sagerne.
- Ellers har vi i foråret vedtaget i Folketinget, at kommunerne har et ansvar for at sikre, at der er en strategi, siger han.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde