Pærer med pesticider solgt i mange supermarkeder
Forbrugerne rådes til at levere pærerne tilbage eller kassere dem, fordi de har et højt indhold af pesticider.
En egenkontrol har vist, at pærer solgt i en lang række supermarkeder har et så højt indhold af pesticider, at det er sundhedsmæssigt uacceptabelt.
Det oplyser Fødevarestyrelsen i en pressemeddelelse.
Pærerne er solgt i løsvægt i Kvickly, SuperBrugsen, Brugsen, Dagli/LokalBrugsen og Irma. De er af sorten Nashi, som ligner en blanding af pære og kvæde.
Forbrugerne rådes til at levere pærerne tilbage, hvor de er købt eller kassere dem.
Pesticider kaldes også for sprøjtemidler, sprøjtegift eller plantebeskyttelsesmidler.
Brug af pesticider i produktionen af frugt, grønt og korn er tilladt. Derfor er det også muligt at finde pesticidrester i disse fødevarer. Særligt i frugt og grøntsager er der risiko for at finde pesticidrester.
Forskellige pesticider kan være målrettet ukrudt, bakterier, svampe, mider, orme, insekter eller gnavere.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet