Det er forkasteligt og helt uacceptabelt, at Forsvarsministeriet misinformerede Det Internationale Krigsforbrydertribunal for det tidligere Jugoslavien, ICTY, i Haag og undlod at udlevere dokumenter, som Radovan Karadzic havde krav på til brug for sit forsvar.
Sådan lyder meldingen fra flere af Folketingets partier, skriver Kristeligt Dagblad.
Partierne vil nu have Forsvarsministeriet til at redegøre for, hvordan det kunne ske og igangsætte endnu en eftersøgning af de dokumenter, som tribunalet har bedt om og ikke fået.
- Det er ikke acceptabelt. Det er udelukkende Forsvarsministeriets ansvar, at man enten ikke har villet udlevere dokumenterne eller ikke har kigget ordentligt efter. Udenrigsministeriet har udtrykkeligt bedt om, at man undersøgte sagen ordentligt, siger Mogens Lykketoft, udenrigsordfører for Socialdemokraterne, til avisen.
Også De Radikales forsvarsordfører, Niels Helveg Petersen, ser med stor alvor på sagen. Han kalder det "absolut forkasteligt, at der kan sættes spørgsmålstegn ved Danmarks samarbejde med tribunalet.
Michael Aastrup Jensen (V), medlem af Udenrigspolitisk Nævn, mener, at sagen giver stof til eftertanke.
- Jeg vil tage sagen op med ministeren sådan, at vi kan sikre, at vi i fremtiden yder den mest optimale service for tribunalet. Hvis der er sket en fejl i papirgangen, skal den selvfølgelig rettes. Jeg har ingen som helst grund til at tro, at ministeriets embedsmænd har holdt noget tilbage. Danmark har en interesse i at få krigsforbrydere retsforfulgt ordentligt, siger han.
Det er i forbindelse med den igangværende retssag mod den tidligere bosnisk-serbiske politiske leder, at Danmark er blevet bedt om dokumenter, som Radovan Karadzic mener, styrker hans sag. I strid med sandheden er det blevet oplyst, at Danmark ikke havde dokumenter af relevans.
Det har ikke været muligt for avisen at få en kommentar fra forsvarsminister Gitte Lillelund Bech (V).
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde