PAS PÅ el-installationer i sommerhuse

Derfor er det vigtigt, selvom det er et sommerhus der er tale om, at have fagfolk til at lave el-installationerne, lyder rådet fra Mads Jakobsen, der er kommunikationschef i Beredskabsforbundet.

- Lige med el-arbejde, der skal man altså have en autoriseret el-installatør ud for at lave det. Ellers ser vi netop, at brande i sommerhuse ofte opstår i el-installationer man selv har haft fingrene i, siger Mads Jakobsen.

Og for at minimere risikoen for sommerhusbrande har Beredskabsforbundet lavet en brochure med gode råd til at håndtere ild - og den er også lavet på tysk.

- Vi mange tyske turister, især på Lolland-Falster, og derfor er brochuren også henvendt til dem. Jeg vil også slå et slag for at man i sit sommerhus får sat røgalarm op. Det er simpelthen en af de billigste livsforsikringer man kan få, siger han.

Grundejerforeninger i hele landet kan rekvirere brochuren ved Beredskabsforbundet.
 
www.beredskab.dk




Fra tid til anden hører vi om brande i sommerhuse - og ofte er det, ifølge Beredskabsforbundet, ulovlige el-installationer, der er årsag til branden.

Offentliggjort Sidst opdateret