Passagerer måtte vente længere på tog mellem Ringsted og Roskilde
Passagerer, der skulle fra Ringsted til Roskilde torsdag morgen, måtte væbne sig med tålmodighed, for signalproblemer ved Borup betød forlængede rejsetid. (Arkivfoto). Foto: Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix
Signalfejl ved Borup betød torsdag morgen aflysninger og forlænget rejsetid for passagerer på Sjælland.
På grund af signalfejl ved Borup var der længere rejsetid og aflysninger mellem Ringsted og Roskilde torsdag morgen.
Men torsdag kort efter klokken 09.00 er fejlen ved at være rettet.
Det skriver DSB i en opdatering på den sociale platform X.
- Vi nærmer os normal drift. Togene fra Ringsted til København kører midlertidigt via Køge Nord på grund af signalproblemer mellem Ringsted og Roskilde, tilføjes det.
Det var kun tog i retning mod København, der var påvirket.
Det er Banedanmark, der står for drift, vedligehold og udvikling af det danske jernbanenet. Det er DSB, der ejer togene og sælger billetter.
Er man mere end 30 minutter forsinket, træder DSB's Rejsetidsgaranti i kraft. Dermed kan man søge om kompensation for sin billet.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet