Flere patienter skal behandles ambulant, kommunerne skal hurtigere tage imod de færdigbehandlede patienter og undgå genindlæggelser kort tid efter, at de raske patienter er kommet hjem.
Det er nogle af regeringens væsentligste målsætninger i Sundhedspakken 2009, som sundhedsminister Jakob Axel Nielsen (K) fremlægger fredag.
- Det er ikke meget at snakke om, at vi gennemfører 128.000 operationer, hvis mange af de her operationer er udtryk for genindlæggelser og re-operationer, siger ministeren og fremhæver de positive effekter af ambulant behandling.
- Det giver gladere patienter, og det er mere skånsomt at komme ind til en ambulant behandling end at komme ned at ligge i en sygeseng. Det at komme hurtigere hjem har en helbredende effekt, siger Jakob Axel Nielsen.
Et af midlerne til at nå de resultater er, at regeringen vil ændre på kommunernes betaling til sygehusene. Den nuværende grundbeløb som alle kommuner betaler for deres patienter fjernes, og i stedet indføres der betaling pr. indlagt patient. Og samtidig skal kommunerne have mere fokus på at undgå genindlæggelser.
- Man skal ikke betales for, at patienter genindlægges og genindlægges, siger ministeren.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned