Pearl Jam-forsanger kommer til lille fynsk festival
Eddie Vedder optrådte, da Barack Obama holdt sin farveltale i Chicago efter otte år som amerikansk præsident. Foto: AP/Charles Rex Arbogast
AP/Charles Rex Arbogast
Eddie Vedder optræder på dette års Heartland-festival. Det er første gang, at han giver solokoncert i Danmark.
Bandet Pearl Jam har været i Danmark en del gange for at spille, men forsanger Eddie Vedder har aldrig stået alene på en dansk scene.
Det sker imidlertid i juni, hvor Vedder er blandt de optrædende på Heartland-festivalen, der foregår ved Egeskov Slot på Fyn.
Og det er ifølge festivaldirektør Ulrik Ørum-Petersen lidt af et scoop, man har landet.
- Det bliver den eneste mulighed for at opleve ham i Skandinavien til sommer, og det er vi meget stolte af at lægge festival til, siger han.
Eddie Vedder har ved siden af arbejdet i Pearl Jam udgivet soloplader, blandt andet "Ukulele Songs" fra 2011.
Hans liveoptrædener indeholder typisk også en række af hans egne numre, men oftest også Pearl Jam-sange og coverversioner af andre kunstnere og bands.
Vedders stemme vil på Heartland blande sig med musik fra navne som Bryan Ferry og Cat Power samt danske navne som The Minds of 99 og Bisse.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde