Pelsindustri er med til at styre forskning
Der er ikke brug for større bure, og hvis bare man følger reglerne, har indespærrede mink det godt.
Sådan konkluderer Aarhus Universitets minkforskere, når politikerne beder dem vurdere dyrevelfærden i Danmarks enorme minkindustri, som årligt pelser 14 millioner mink og eksporterer pels til udlandet for op mod 10 milliarder kroner.
Men det oplyses ikke, at minkforskningen på Aarhus Universitet foregår og styres i et tæt samarbejde med Kopenhagen Fur, minkavlernes eget selskab, som alene de sidste fem år har bevilget over 20 millioner kroner til forskerne. Det skriver Politiken fredag.
Så sent som i år har universitetet og Kopenhagen Fur underskrevet en ny samarbejdsaftale, der fastlægger rammerne for parternes forskningssamarbejde, fremgår det af aftalen, som Politiken har fået aktindsigt i.
Det fremgår også, at topfolk fra Kopenhagen Fur direkte sidder med ved bordet, når der træffes overordnede beslutninger om universitets minkforskning.
"Den overordnede koordinering af forskningssamarbejdet varetages" af formanden og forskningschefen fra Kopenhagen Fur sammen med to institutledere fra universitetet, hedder det i aftalen.
- Det er helt uacceptabelt, at erhvervet har indflydelse på forskning i dyrevelfærd, når de har så store økonomiske interesser i konklusionerne, siger Per Clausen, Enhedslistens dyrevelfærdsordfører, til Politiken.
Ingrid Stage, formand for Danmarks Magisterforening og formand for forsknings- og uddannelsesudvalget under Akademikernes Centralorganisation, efterlyser større åbenhed på området:
- Der bør være klarhed omkring, hvilke erhvervsinteresser forskerne samarbejder med, og hvad de modtager, siger hun til Politiken.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned