Det er ikke kun DR-generaldirektør Kenneth Plummers indiskretion i forhold til, hvem der ud over ham selv gik efter generaldirektørposten, der vækker opsigt.
I den nye portrætbog om Plummer langer han i en snak med forfatteren - som Plummer ganske vist tror er "uden for citat" - ud efter to tidligere DR-direktører.
Nemlig Lisbeth Knudsen, der i dag er topchef i Berlingske Media, og Lars Vesterløkke, der i dag er direktør for Ritzaus Bureau.
Ifølge Plummer var de to også ansøgere til generaldirektørjobbet, men der var ifølge Plummer brug for en udefra til at "rydde op i de uregelmæssigheder, der var".
"Hvis det var blevet Lisbeth Knudsen eller Lars Vesterløkke ... de var så fedtet ind i den grimme, grimme historie, der eksisterede," forklarer Kenneth Plummer således til forfatteren og tilføjer:
"Der var et officielt regnskab i Nyhederne og et de facto-regnskab, de selv fedtede rundt med (...) Hvis du gør sådan noget i en privat virksomhed, ryger du fandeme næsten i fængsel."
Og Plummers beskyldninger får i bogen Lisbeth Knudsen til at fare i flint.
"Kenneth Plummers udtalelser er ikke alene vanvittige og viser hans mangel på indsigt i de økonomiske forhold, men de er også groft injurierende," tordner hun således.
Skænderiet mellem Plummer og Knudsen gøres endnu mere prekært af, at de begge sidder som deres respektive virksomheders repræsentant i bestyrelsen for Ritzaus Bureau.
Her sidder direktør Lars Vesterløkke - den tredje person i sagen - i øvrigt også med ved bestyrelsesmøderne.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker