Politiet forbereder borgere på giftskibet

Fyns Politi gør i øjeblikket klar til at modtage giftskibet Beluga Fascination, der skulle være sejlet fra Australien med 3000 ton gift onsdag.

Det oplyser politiet i en pressemeddelelse.

- En af de opgaver, som Fyns Politi planlægger, er afholdelse af informationsmøder, hvor borgere, interessenter og myndigheder vil blive informeret om sikkerhedsforanstaltninger og hensigtsmæssig adfærd i tilfælde af uheld, lyder det fra Fyns Politi i pressemeddelelsen.

Giftskibet skal ankomme til Nyborg den 9. januar, hvorefter HCB-giftaffaldet skal destrueres på Kommunekemi. Men inden det sker, skal en beredskabsplan være fuldstændig på plads i tilfælde af, at en ulykke skulle ske i forbindelse med modtagelsen af giftaffaldet.

Så klart lyder meldingen onsdag fra miljøminister Karen Ellemann (V).

Politiet oplyser dog, at der ikke kræves en særskilt beredskabsplan for håndtering af HCB-affald ifølge EU. Politiet har alligevel gennemgået beredskabet med beredskabschefen i Nyborg.

- Fyns politi har løbende været i dialog med virksomheden og beredskabschefen i Nyborg Kommune og har i den forbindelse gennemgået Nyborg Kommunes beredskabsplan for Kommunekemi A/S og Kommunekemi A/S' egen beredskabsplan, der omhandler håndtering af de stoffer, der er omfattet af miljøgodkendelsen.

/ritzau/

Fyns Politi planlægger at holde borgermøder med information om sikkerhed i forbindelse med giftskibets ankomst.

Offentliggjort Sidst opdateret