Politiet fraråder unødig udkørsel på Bornholm

Snestormen er nu også nået til Bornholm. Og styrken i den hvide nedbør får politiet til at reagere. Al unødig udkørsel frarådes.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Lokalvejene er ved at være lukket, og der er driver hist og pist, siger Peter Johansen, politiassistent ved Bornholms Politi.

Senere på dagen bliver det med stor sandsynlighed også umuligt for bornholmerne at begive sig ud på de større veje.

- Det overordnede vejnet bliver kun ryddet indtil klokken 18, siger Peter Johansen.

Først natten til mandag bliver der igen sat sneplove ind for at gøre vejene klar til trafikken mandag morgen. Hvis den hårde blæst fortsætter, kan planen dog blive ændret, da vejene blot vil fyge til igen, så snart sneplovene har været ude.

Busserne på Bornholm kører indtil klokken 18 trods problemer med sne flere steder. Der er kun mindre forsinkelser. Derimod er IC Bornholm aflyst resten af søndagen.

På Sjælland er der også store problemer med trafikken.

Odsherred og området omkring Kalundborg er hårdt ramt af det kraftige snevejr, og her råder politiet bilister til at blive hjemme, med mindre det er strengt nødvendigt at køre ud. Det samme gælder den nordligste del af Jylland.

Der er faldet mellem 10 og 20 centimeter sne i det nordvestlige Sjælland, og nogle steder skaber snefygning yderligere problemer.

Trods de store problemer med sne og glatte veje, har der endnu ikke været nogen alvorlige ulykker, viser en rundringning til politiet.

/ritzau/