Politiet mangler i debatten

I mandag trådte den nye politireform for alvor i kraft. De lokale politistationer lukker om aftenen, og vagtchefen sidder frem over i Næstved.

Men allerede før man for alvor kan se resultaterne af reformen er der kraftig kritik af den polititilstedeværelse, som nogle mener er ikke eksisterende, og de forhold betjentene fremover skal arbejde under - mange på helt nye arbejdspladser.
"Derfor bør man igen kigge på politireformen og især inddrage betjentene og deres fagforeninger i en dialog om, hvordan man kan give borgerne tryghedsfornemmelsen igen ved døgnåbne politistationer, og samtidig udnytte politiets ressourcer mest optimalt, således at der bruges mere tid på kerneopgaverne end på administration.

Jeg tror personligt, at det er dem der befinder sig i situationen og arbejder med det konkrete område, der selv bedst ved, hvordan opgaverne skal løses,"

skriver Søren Langballe.
Og J Christoffersen svarer:
Det er ikke kun på sydhavsøerne, der ikke er politi. Jeg kører hver dag 120 km og ser aldrig noget politi. Jo en gang i mellem kommer der en transit med hundeførere, der har været ude at lege et sted. Hvor er motorcykelbetjentene blevet af? Før så man dem jævnligt i trafikken, nu aldrig. Hvis folk ringer til politiet, hører man kun, at de har ikke nogen vogn at sende. Kørelærerne raser over, at de ikke kan få deres elever op til prøver, for der er ikke køreprøvesagkyndige nok. Samtidig hører man, at sagerne hober sig op hos politiet. De kan slet ikke følge med. Jamen HVOR er politiet henne.
Mens Edin Ikanovic overvejer mulighederne for videoovervågning.
Det der giver tryghed må vel være følelsen af at chancen for at der sker noget kriminelt er minimal og såfremt det skulle ske, vil retfærdigheden ske fyldest hurtigste muligt, right?

Well, hvis det er sådan, så kunne man jo bare sætte kameraer op på hvert gadehjørne, lidt a la London? Netop dette vil skræmme nogen kriminelle fra at begå deres gerninger og ellers vil det gøre det nemt for politiet at løse kriminalsager.
PS. jeg går ikke selv ind for sådan en ordning, men er blot interesseret i jeres svar

Deltag selv i debatten




Også på folketidende.dks debatforum efterlyser man mere politi - eller er kameraovervågning vejen frem?Deltag i debatten her

Offentliggjort Sidst opdateret