Portører er tilbage på Rigshospitalets gange efter arbejdsnedlæggelse
En portørs opgaver er blandt andet at transportere patienter til og fra behandling, tilslutte apparater som iltflasker og bringe hjælpemidler ud. (Arkivfoto). Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
Portørerne på Rigshospitalet nedlagde arbejdet onsdag som følge af tiltagende dårligt arbejdsmiljø.
300 portører på Rigshospitalet er torsdag morgen tilbage på arbejde.
- Vi har haft en god dialog med ledelsen, og vi har tillid til, at vi på sigt kan skabe et sundt og trygt arbejdsmiljø, siger fællestillidsrepræsentant Jens Anker Clausen til Ritzau.
Portørerne nedlagde arbejdet i strid med overenskomsten onsdag morgen.
Ifølge fællestillidsrepræsentanten nedlagde portørerne arbejdet på grund af et tiltagende dårligt arbejdsmiljø for portørerne på hospitalet.
- Der er problemer med vagtplanen og stor uforudsigelighed i, hvornår man skal arbejde, og hvornår man har fri, sagde Jens Anker Clausen onsdag til TV2 Kosmopol.
Han tilføjede, at der er meget "sygefravær, der giver en stor grad af overarbejde".
Det er ikke første gang, at portørerne på Rigshospitalet har givet udtryk for deres utilfredshed over arbejdsforholdene.
I december sidste år kunne TV 2 Kosmopol berette, at portørerne også dengang havde nedlagt arbejdet.
Her lød det i en samlet pressemeddelelse fra portørerne, at de blandt andet var frustrerede over en hverdag, "hvor tingene ikke hænger sammen, og som er præget af en meget dårlig bemanding".
- Den situation, som portørerne på Rigshospitalet er havnet i, er kulminationen på en femårig tumultarisk periode, hvor portørerne er blevet kastet rundt fra center til center på Rigshospitalet, lød det dengang.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub