Problemerne med Kræftplan IV

Offentliggjort Sidst opdateret

1. Trods målet om bedre diagnostik af patienter med svage eller uspecifikke symptomer er der stadig uhensigtsmæssige geografiske forskelle i udredningen i almen praksis.

2. Løsninger i patientens hjem fremhæves ofte som både i patientens og samfundsøkonomiens interesser. Men det mangler der fortsat viden om.

3. Personlig medicin på kræftområdet stiller nye krav til sundhedsvæsenet, og der mangler viden på området.

4. Den patientansvarlig læge var et hovedtema i Kræftplan IV. Men koordination af patientforløb er stadig en kæmpe udfordring.

5. Efter kræften hvad så? De mange aktører og tilbud på området er overlappende og ukoordinerede. Det er vanskeligt for både patienter og professionelle at navigere i.

6. Den basale palliation, der skal øge livskvaliteten for patienter med livstruende sygdom og lindre smerte og lidelser, er et massivt underprioriteret område.

Undersøgelsen er lavet på baggrund af en litteraturgennemgang og interviews med 19 eksperter. Det er sket på vegne af virksomhederne: Bristol-Myers Squibb (BMS), Roche, Novartis Healthcare, Janssen-Cilag og MSD Danmark.

Kilde: Vive, Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.