Du har ikke levet op til den "agtelse og tillid", man må forvente af en soldat.
Den besked fra forsvarets ledelse får nu den tidligere jægersoldat Thomas Rathsack til at sige sin stilling i forsvaret op. Det oplyser den meget omtale forfatter til bogen "Jæger - i krig med eliten" i en pressemeddelse.
- Jeg er soldat af hele mit hjerte, har altid bestræbt mig på at leve op til den højeste professionelle standard, og har sat mit liv på spil for Danmarks skyld. At jeg ikke lever op til den agtelse og tillid, en soldat bør, er en meget grov melding, siger Thomas Rathsack.
Opsigelsen sker som reaktion på den skriftlige advarsel, Rathsack modtog fra forsvarsledelsen i fredags. I advarslen skriver ledelsen blandt andet, at Thomas Rathsack har begået et alvorligt brud på tavshedspligten, og at det er uvist, om han får sin sikkerhedsgodkendelse tilbage.
Forsvarets Auditørkorps har ellers efter et års efterforskning opgivet den sigtelse, som var rejst mod Thomas Rathsack for at omtale jægersoldaternes operationer i Irak og Afghanistan. Derfor vækker den skriftlige advarsel vrede hos Thomas Rathsack.
- Det står klart for mig, at der fortsat er folk i ledelsen, der ønsker at straffe mig på trods af den totale frifindelse, jeg har modtaget fra de juridiske eksperter. Det må jeg naturligvis tage konsekvensen af; det giver ingen mening at arbejde for en ledelse, der fortsat mener, jeg ikke er deres tillid værdig, siger Thomas Rathsack
Opsigelsen kommer kun en måned efter, at Thomas Rathsack var vendt tilbage til sit job som uddannelsesbefalingsmand i Hjemmeværnet. Et job han har været suspenderet fra i mere end et år - siden balladen om hans bog for alvor begyndte at rulle.
Suspenderingen ophørte imidlertid, da auditørerne opgav deres sag mod Rathsack.
Forsvaret gjorde det dog samtidig klart, at man fortsat forsøgte at rejse en disciplinær sag mod den tidligere jægersoldat. Det er den sag, som nu er afgjort.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker