Onsdag blev en ganske særlig dag for børnene på daginstitutionen Amaannguaq i bygden Saattut.
De tog imod med blomster og gave til dronning Margrethe, da det danske regentpar onsdag lagde vejen forbi og fik et indtryk af de forhold, der udgør rammerne om børnenes hverdag.
Stedet var dagens første programpunkt på rejsen i det nordlige Grønland, efter at tågen tirsdag gjorde det nødvendigt at ændre det planlagte program.
Ændringerne betød, at dronning Margrethe og prins Henrik måtte lande i Uummannaq, mens det planlagte besøg i Upernavik ikke kunne gennemføres.
Herfra sejlede de onsdag morgen videre til Saattut med en politikutter.
Ud over besøget i Saattuts daginstitution blev gæsterne ifølge natavisen Sermitsiaq.ag beværtet med korsang, folkedans og fællessang ved den lokale skole.
Senere onsdag skulle dronningen og prinsen sejle videre med kongeskibet Dannebrog til Niaqornat, en anden af bygderne i Uummannaq fjorden. Her får Dannebrog selskab af inspektionsskibet Hvidbjørnen.
Torsdag går rejsen tilbage til Uummannaq, hvor programmet bl.a. omfatter et besøg på sygehuset og et børnehjem.
Dronning Margrethe og prins Henrik er på en 14 dages rundtur, og i den del af turen, som omfatter det nordlige Grønland, har de selskab af formanden for Grønlands Selvstyre, Naalakkersuisut, Kuupik Kleist.
Det royale besøg slutter i Sydgrønland den 24. juli.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker