Regeringen ser med nye øjne på kræften

Kræftens kode skal knækkes, og derfor igangsætter regeringen nu kræftplan III, der skal øge helbredelsen. Nye fokusområder får plads i den nye plan.

- I kræftplan III bliver der særligt lagt vægt på rehabilitering, lindrende behandling og diagnostik. Det er alle emner, der har været efterspurgt i mange år, men som først nu får en seriøs plads i behandlingssystemet, siger Lone De Neergaard, chef for sundhedsplanlægningen i Sundhedsstyrelsen.

Hun er ankermand for det udvalg bestående af regionerne og faglige eksperter, der skal udarbejde kræftplanen for regeringen.

Kræftens Bekæmpelse ser med positive øjne på kræftplanen, som vil kunne hjælpe de godt 250.000 kræftpatienter, der er i Danmark.

- Vi kan se, at kræftplan I og II har været en succes ved at løfte kapaciteten på hele behandlingsområdet. Derfor er det helt rigtigt nu at fokusere på forebyggelse, tidlig opsporing og rehabilitering, siger direktøren for Kræftens Bekæmpelse, Arne Rolighed, i en pressemeddelelse.

Ifølge Lone De Neergaard bliver der i maj fremlagt en strategiplan til kræftplanen, så den kan inddrages i regeringens økonomiforhandlinger med regionerne.

- På det tidspunkt bliver vi nødt til at aflevere en strategiplan, der kan give et praj om, hvor mange penge den nye kræftplan vil koste. Der er selvfølgelig kort frist, men vi arbejder hårdt på sagen, siger Lone De Neergaard.

/ritzau/

Med kræftplan III vil regeringen indføre nye værktøjer, der skal øge helbredelsen. I fokus er rehabilitering, lindrende behandling og tidlig diagnostik.

Offentliggjort Sidst opdateret