Dansk Folkepartis krav om, at Region Midtjylland nu skal lave en akutplan for de yderste områder af regionen, giver ikke det store ekstraarbejde for regionsrådsformand Bent Hansen (S) og hans folk.
Ifølge Bent Hansen er regionen nemlig allerede i gang med at lave en plan for, hvordan danskerne længst mod vest bliver sikret en betryggende sygehusbehandling og akutindsats, når supersygehuset er på plads i Gødstrup.
- Det tilbud, vi arbejder med, skal naturligvis planlægges, så det lever op til Sundhedsstyrelsens anbefalinger. Der skal være tale om et reelt sundhedsmæssigt tilbud for borgerne i den nordvestlige del af regionen. Vi går ikke ind for falsk tryghed. Der er tale om en meget vigtig beslutning, som har stor betydning for lokalområdet. Derfor vil vi nu iværksætte en planlægningsproces, hvor vi vil inddrage borgere, medarbejdere, kommuner og erhvervsliv, siger Bent Hansen i en kommentar.
En af de første sager, der havner på det nyvalgte regionsråds bord efter nytår, vil således være en plan for det videre arbejde med tilbuddet i Thyborøn og Lemvig.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde