Region Sjælland trækker amerikansk firma til Danmark

Foto: Grafik: Region Sjælland

Amerikanske Piper Environmental Group, Inc., som producerer løsninger til rensning af forurenet grundvand rykker til Danmark.

Offentliggjort Sidst opdateret

Amerikanske Piper Environmental Group, Inc., som producerer løsninger til rensning af forurenet grundvand, rykker sit globale hovedkontor og produktion til Præstø.

Det er dyrt at rense store grundvandsforureninger. Derfor er der behov for nye, billigere og mere effektive metoder.

Region Sjælland har ladet sig inspirere af udenlandske erfaringer med oprensning af grundvandsforureninger og har i USA fået kontakt til virksomheden Piper Environmental Group, Inc. Firmaet er specialiseret i løsninger til rensning af grundvand og har samtidig været på udkig efter et sted til at udvikle nye metoder.

- Jeg kom til Danmark i efteråret 2015 og ville ikke hjem igen efter at jeg havde set, hvor effektivt og dygtigt arbejdet foregår i Danmark. Nu ser jeg frem til at kunne skrive "Made in Denmark" på vores produkter og kunne bruge vores nye base i Danmark til at udvide vores aktiviteter i Europa og resten af verden, fortæller Jane Piper til DR Sjælland.

Piper Environmental Group har udviklet en metode til at rense forurenet grundvand med luftarten ozon og Region Sjælland har stillet en losseplads i Hvalsø til rådighed for firmaet. Her er det planen at arbejdet skal tiltrække interesse fra Universiteter og nye virksomheder.

Samlet forventes investeringen af Piper Environmental Group, Inc. at medføre omkring 40 nye job i Vordingborg Kommune inden for de næste tre år i forbindelse med etableringen af hovedkontoret og et joint venture mellem Piper Environmental Group, Inc. og Vandteknik ApS.

Udenrigsminister Kristian Jensen (V) ser ifølge en pressemeddelelse fra Region Sjælland frem til at byde virksomheden velkommen i Danmark.

- Det glæder mig at Piper Environmental Group, Inc har valgt at etablere sig i Præstø, hvorfra de fremover fortsat vil arbejde for at sikre adgangen til rent drikkevand til klodens befolkning, udtaler udenrigsministeren.