Regioner forsinker fælles medicinkort

Det Fælles Medicinkort (FMK) har været ventet længe og skulle være rullet ud på alle landets hospitaler inden udgangen af 2011. Men landets læger må væbne sig med tålmodighed næsten et år mere. Det viser en rundringning, som TV 2 har foretaget til landets fem regioner.

Hovedformålet med det fælles medicinregister er at forhindre fejlmedicineringer, som hvert år koster op med 4.800 personer livet. Men i dag er alle hospitaler i kun to ud af fem regioner koblet på det Fælles Medicinkort.

Det Fælles Medicinkort kører på alle hospitaler i Region Sjælland og i Region Hovedstaden, men i de øvrige tre regioner - Syddanmark, Midt og Nord - har medicinregisteret lange udsigter. Dermed bryder regionerne en aftale med Finansministeriet og Sundhedsministeriet om at "rulle det Fælles Medicinkort ud på alle sygehuse inden udgangen af 2011."

Foreningen Danske Patienter kalder forsinkelsen meget beklagelig og beder regionerne om at huske på, at der hver dag dør patienter pga. fejlmedicinering.
- En stor del af de patientfejl, der forekommer, sker jo netop på grund af medicinering - det er dokumenteret. Det kan kun gå for langsomt med at blive færdig i regionerne, siger Lars Engberg, der er formand for foreningen Danske Patienter.

Foto: Arkivfoto

Mens Region Sjælland har indført Det Fælles Medicinkort, halter andre regioner bagud.

Offentliggjort Sidst opdateret