Regioner øger kapacitet til 115.000 daglige test
Regioner opskalerer kapaciteten med 10.000 daglige test for coronavirus og indgår samarbejde med privat firma.
Landets regioner øger fra mandag testkapaciteten til 115.000 daglige test for coronavirus.
Det oplyser Danske Regioner i en pressemeddelelse.
Det betyder, at der dagligt kan testes 10.000 flere, end der bliver gjort nu.
- At vi fra mandag i næste uge har en daglig testkapacitet på 115.000 er resultatet af en kæmpe arbejdsindsats i regionerne og TestCenter Danmark.
- Ikke mindst blandt de mange medarbejdere, der i døgndrift køber udstyr, poder og analyserer test, siger Stephanie Lose (V), formand for Danske Regioner, i pressemeddelelsen.
Samtidig har Danske Regioner indgået en aftale med den private virksomhed Eurofins om at analysere 20.000 test om dagen hurtigst muligt.
Eurofins analyserer allerede nu coronatest for regionerne, men kun i et omfang af et par tusinde.
Selv om det kun er analyse af prøver, som virksomheden skal hjælpe med, vil det stadig være med til at reducere ventetiderne på test, uddyber Stephanie Lose til Ritzau.
- Der er en stor sammenhæng mellem, hvor meget analysekapacitet man har, og hvor mange test man kan tage hver dag. Det hjælper ikke, at vi tager flere test, end der er analysekapacitet til.
- Så i praksis er der brug for mere analysekapacitet, hvis man også skal tilbyde flere testtider og dermed kunne reducere ventetiderne, siger hun.
Skulle behovet være større, er det også en del af aftalen, at endnu flere test kan analyseres hos Eurofins.
Der har de seneste dage været lange ventetider på coronatest i det offentlige. Fredag har der været op til 12 dages ventetid i både København og Aarhus, hvis man blot har milde symptomer.
Fredag har regeringen og regionerne også præsenteret en aftale med Falck om at levere 50.000 daglige hurtigtest om dagen.
De skal ses som et supplement til det offentlige testsystem.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker