Rekordlotto-puljen stiger til 102 mio kr.

Selvom ekstra mange havde købt en kupon i håbet om at vinde den rekordstore lottogevinst på hele 92 millioner kroner, var der igen denne onsdag ingen vinder.

Det betyder, at der næste onsdag sættes en ny rekord med omkring 102 millioner kroner på højkant.

Omkring en million danskere havde sikret sig en kupon til aftenens trækning.

Heldigvis var konkurrenterne fra de øvrige skandinaviske lande samt Estland, Letland og Litauen, der er med i kapløbet om de mange millioner, heller ikke heldige nok til at udløse det magiske Supertal.

Er der én dansker, der løber med alt guldet på onsdag, følger der en plads i danmarkshistorien med. Aldrig før er en gevinst på over 100 millioner kroner blevet vundet af en enkelt person.

Den største lottogevinst, der til dato er vundet herhjemme, er på 38,5 millioner kroner, som en spiller vandt i 2008 efter sin indsats i en Føtex-butik på Østerbro i København.

Danske Spil slap dog ikke helt fra at pose penge ud ved aftenens trækning. Fire danskere og en finne deler aftenens første præmiepulje og vinder 1,9 millioner kroner hver.

I 2010 udbetalte Danske Spil præmier for mere end seks milliarder kroner og gjorde 120 danskere til millionærer.

I alt er mere end 2.500 danskere blevet Lotto-millionærer siden 1989

/ritzau/

Der blev ikke fundet nogen heldig vinder af den rekordhøje lottegevinst på 92 millioner onsdag aften.

Offentliggjort Sidst opdateret