Gældsfælden klapper oftere og oftere. I de seneste seks måneder er danskernes gæld steget med over en milliard kroner, og mere end 212.000 voksne står nu registreret som dårlige betalere i RKI-registret, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
- Både antallet og gælden er det største i al den tid, den private gæld er registreret, og det vil sige siden 1972, siger kommunikationsdirektør Birgit Pichat fra Experian, som driver RKI-registret, til Jyllands-Posten.
- Forklaringen er finanskrisen, men vi har jo været gennem kriser før, så når gælden vokser så eksplosivt nu, skyldes det formentligt, at forud for krisen gik en forbrugsfest. Når bremserne så bliver slået hårdt i, får det store konsekvenser, fortsætter hun.
Ifølge den nye RKI-opgørelse skylder de dårlige betalere i gennemsnit knapt 50.000 kroner, og samlet løber den registrerede gæld op i 10,2 milliarder kroner.
- Det er især blandt unge, som typisk er ved at etablere sig, at gælden stiger, og vi er ikke i tvivl om, at arbejdsløsheden spiller en rolle. Hvis økonomien er spændt til det yderste, kan det at miste jobbet vælte hele læsset, siger Birgit Pichat til Jyllands-Posten.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker