118 kilo hash fundet i dansk sejlbåd, som politiet har opbragt syd for Grønland. To danskere sidder fængslet.
Grønlands Politi har gjort sin hidtil største hashfangst. 118 kilo hash er fundet skjult i en dansk sejlbåd, som politikuttere 10. juli opbragte i farvandet syd for Grønland.
Politiet blev opmærksom på båden og fattede mistanke til den, da den havde store vanskeligheder med at komme igennem storisen og havde brug for hjælp.
Sejlbåden blev eskorteret til Nuuk, hvor de to personer om bord, begge danske statsborgere, blev varetægtsfængslet, mens teknikere gik i gang med at undersøge båden. I alt blev 118 kilo hash fundet i gemmer på båden og i trykflasker til dykkerudstyr, skriver AG.gl.
Den beslaglagte narkotika repræsenterer en meget stor værdi på det sorte marked i Grønland. Prisen varierer og når de dyreste steder op til 2000 kroner pr. gram. Politiet skønner, at de 118 kilo hash er mindst 60 millioner kroner værd på gadeplan. Det er beregnet ud fra prisen i Nuuk, der er 500 kr. pr. gram.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde