Vælgernes manglende tillid til regeringen bekræftes i en meningsmåling fra Rambøll Analyse, som Morgenavisen Jyllands-Posten offentliggjorde søndag.
Målingen giver et solidt rødt flertal på 96 mandater mod 79 til den borgerlige blok.
I det regnestykke er ni radikale mandater talt med. Det vil sige, at når de grønlandske og færøske stemmer lægges oveni, kunne der på dette grundlag formentlig dannes en regering af Socialdemokraterne og Socialistisk Folkeparti med støtte fra Enhedslisten, men ikke nødvendigvis De Radikale.
Socialdemokraternes politiske ordfører, Henrik Sass Larsen, siger dog til avisen, at hans chef, Helle Thorning-Schmidt, ikke vil rykke ind i Statsministeriet uden at tilbyde De Radikale ministerposter.
- Vi ønsker et samarbejde mellem alle partier i oppositionen, understreger Sass Larsen.
Rambølls måling viser også, at den konservative krise langtfra er overstået. Målingen giver De Konservative beskedne otte pct. af stemmerne mod 10,4 ved det seneste valg, og partiets leder, Lene Espersen, er havnet helt i bunden i en vurdering af, hvordan samtlige ministre har klaret sig de seneste måneder.
Henriette Kjær, politisk ordfører hos De Konservative, konstaterer, "at det ikke er godt nok".
- Hvis vi vil have vores politik igennem, skal vi være et større parti, siger Henriette Kjær. Hun erkender samtidig, at den såkaldte feriesag fortsat slidder på partiets formand.
- Jeg tør ikke forudsige, hvornår den sag stopper. Det er virkeligheden, der har overgået fantasien, vurderer ordføreren.
Et repræsentativt udsnit af befolkningen på 1009 personer over 17 år har deltaget i Rambølls prøvevalg. Målingen af ministrenes indsats omfatter 938 personer over 17 år.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde