Rusland og Kina fylder i trusselsbilledet

Offentliggjort

* Rusland og Kina arbejder i stigende grad sammen - begge lande forholder sig kritisk til Vestens indflydelse.

* Rusland vil intensivere brugen af hybride virkemidler gennem sabotage- og påvirkningsaktioner. Rusland vil desuden blive mere villig til at udfordre Nato-landene militært. Der er dog ikke for nuværende trussel om regulært angreb på Danmark, lyder det fra FE.

* Cybertruslen mod Danmark er gennem 2024 øget, og statslige grupper forsøger at kompromittere danske mål. Hackere forsøger at ramme virksomheder og myndigheder, og der er øget sandsynlighed for, at Rusland vil udføre "destruktive cyberangreb".

* Rusland og Kina spionerer, og her er Danmark et interessant mål på grund af medlemskabet af Nato, den store støtte til Ukraine, og fordi Danmark er et teknologisk avanceret land.

* Rusland vil fortsætte sin militære opbygning i Arktis.

Kilde: Forsvarets Efterretningstjenestes årlige trusselsrapport, "Udsyn".

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu