Ruslands præsident besøger dronningen

Ruslands præsident kommer på statsbesøg i Danmark. Det sker i dagene 27. og 28. april, når Dmitry Medvedev og hans kone, Svetlana Medvedeva, er gæster hos dronning Margrethe og prins Henrik på Fredensborg Slot.

Ikke siden sovjetlederen Nikita Khrusjtjov i 1964 besøgte København, har en russisk præsident aflagt statsbesøg i landet.

I 2002 aflyste daværende præsident Vladimir Putin sit besøg, fordi han var vred over, at Danmark havde tilladt afholdelsen af en verdenskongres om Tjetjenien og samtidig sagt nej til at udlevere den tjetjenske separatistleder Akhmed Sakajev.

Siden er forholdet til Rusland forbedret, og da statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i september holdt et kort møde med Medvedev i New York, kom både Løkkes besøg i Moskva i begyndelsen af november og statsbesøget på programmet.

Dronningen har ikke været på statsbesøg i Rusland, men kronprins Frederik og kronprinsesse Mary deltog i kejserinde Dagmars genbegravelse i Sankt Petersborg i 2006.

/ritzau/

Den russiske præsident, Medvedev, kommer til Danmark i slutningen af måneden. Det er første gang i 46 år, en russisk præsident aflægger statsbesøg.

Offentliggjort Sidst opdateret