Så alvorligt er iltsvindet

Offentliggjort Sidst opdateret

* Iltsvindets udbredelse i september 2023 er det næststørste registreret for september nogensinde. Det er på niveau med udbredelsen i 1989 og 2000 og kun overgået af iltsvindet i 2002.

* I mange af de hårdest ramte iltsvindsområder var der iltfrit i bundvandet, der blev frigivet giftig svovlbrinte fra bunden, og en stor del af vandet i disse områder er påvirket af overvejende kraftigt iltsvind.

* I flere områder var situationen meget kritisk for især bundlevende dyr, fisk og planter. Der blev observeret døde fisk i Limfjorden og såkaldt liglagen på bunden i flere områder. Liglagen opstår ved kraftigt iltsvind, hvor svovlbakterier dannet et hvidt lag på havbunden.

* For første gang siden 2008 var der også udbredt iltsvind i det sydlige og centrale Kattegat.

* Arealet i september i 2023 var otte gange større end i august og godt og vel dobbelt så stort som i september sidste år.

Kilde: DCE - Nationalt Center for Miljø og Energi.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu