Så meget uddannelse får familieplejere

* Ifølge en undersøgelse foretaget af Socialpædagogerne svarer 64 procent af familieplejerne, at de ikke fik et grundkursus, inden de modtog børn i pleje. 36 procent fik et grundkursus, inden de begyndte at fungere som familieplejer.

* 71 procent af familieplejerne har endnu ikke modtaget det to dages-kursus, der ifølge loven skal gennemføres, inden året er omme.

* 16 procent har taget kurset, mens 10 procent har taget et kursus, der varede over de lovpligtige to dage.

* 70 procent af de familieplejere, der stadig mangler den påkrævede efteruddannelse, svarer, at der ikke er taget initiativ til at gennemføre det lovpligtige kursus. 13 procent svarer, at der er taget initiativ til kurset, og 17 procent svarer hverken det ene eller det andet.

* I løbet af i år har 68 procent af familieplejerne modtaget supervision, mens 32 procent ikke har.

* Der findes ikke nogen præcise tal for, hvor mange familieplejere der findes i Danmark, men ifølge Socialpædagogerne er der højst sandsynligt mellem 6000 og 10.000 på landsplan.

Kilde: Socialpædagogerne

/ritzau/

Se her hvor meget efteruddannelse og supervision landets familieplejere modtager.

Offentliggjort Sidst opdateret