Sankthansaften: Danskerne kan tænde bålet i tørvejr
Der bliver både mulighed for at synge Midsommervisen og tænde bål, når landets sankthansfester går i gang søndag.
Sankthansaften ser nemlig ud til at blive tør de fleste steder i landet, men det er en god idé at tage varmt tøj med til bålfesterne, lyder meldingen fra DMI.
- Det mest sandsynlige er, at de byger, der kommer i løbet af søndagen, de ophører om aftenen. I det store hele bliver det tørvejr og lidt solskin. Men det bliver køligt med temperaturer på mellem 15 og 18 grader, siger vagtchef Jørn Thomsen fra DMI.
- Rigtigt grillvejr er det ikke, men det kan være okay til at kigge på bålet. Det er vel en klassisk dansk sankthansaften, tilføjer han.
Danskerne skal dog igennem noget mere regnfyldt weekendvejr, før midsommeraftenen skal fejres.
- Vejret slår om. Det har været nogle forholdsvis varme dage fra tirsdag og frem, men nu kommer der mere køligere luft. I overgangen mellem de to luftmasser kommer der en hel del regn og tordenbyger, forklarer Jørn Thomsen.
Regnskyllene kan ramme over hele landet, men især i den vestlige del bliver bygerne mest voldsomme. DMI har udsendt risiko for lokale skybrud i Nordjylland, Midt- og Vestjylland, Østjylland, Syd- og Sønderjylland samt Fyn.
Temperaturerne holder sig fredag på omkring de 20 grader de fleste steder, mens termometeret kan vise 25 grader i de nordlige og østlige dele af Danmark.
- Men det bliver ikke en badedag med solskin, fastslår vagtchefen.
Også vinden tager til i løbet af fredagen, så der sidst på dagen kan komme kuling ved kysterne.
Lørdag og søndag skifter vejret mellem solskin og regnbyger, som dog ikke bliver så kraftige som fredagens skyl. Efter en forhåbentlig tør sankthansaften bliver det igen en ustadig omgang.
- Varmen er væk, og det bliver kedeligt sommervejr med i underkanten af de 20 grader, siger Jørn Thomsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker