Selvom det er overskyet, lysner det for SAS. Onsdag eftermiddag er der glæde at spore hos luftfartsselskabets danske kommunikationschef, Mikkel Thrane. Han kan nemlig fortælle, at en lang række af selskabets fly har været i luften, efter at flyveforbuddet over Danmark blev ophævet natten til onsdag.
- Vi er oppe på omkring 70 procent af normalt trafikprogram. Det er selvfølgelig rigtigt glædeligt, at vi kan begynde at se lys i mørket, siger Mikkel Thrane.
- Vi regner med, at vi skruer op på fuld trafikprogram torsdag, fortsætter kommunikationschefen, der kan fortælle, at SAS gennemfører omkring 100 flyvninger fra klokken 12 onsdag og resten af dagen.
Blandt de afgange og ankomster, som SAS allerede har gennemført onsdag eftermiddag, er flere længere flyvninger, der skal hente strandede passagerer både i Østen og USA. Og der er mere i vente af samme skuffe, fortæller Mikkel Thrane.
- Vi har en afgang til Chicago i eftermiddag og en afgang til Bangkok i aften, siger han.
Ser man på prognoserne fra Danmarks Meteorologiske Institut, DMI, er der yderligere grund til optimisme hos SAS. Der er således udsigt til, at vulkanasken, der har drillet flytrafikken i mere end fem døgn, nu er ved at drive væk fra luften over Danmark.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker