Sejlende skraldespand æder havnens madpapir og ølkrus
Affaldsdronen kan rumme op til 60 kilo affald eller 200 liter benzin- og olie. Her et glimt af lørdagens fangst, der udover ølkrus og cigaretpakker tæller en mexicansk sombrero. Foto: Aarhus Kommune/FreeAarhus Kommune/Free
Aarhus har fået landets første flydende affaldsindsamler, der skal bidrage til at holde havnebassinet rent.
Ritzau Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Ølkrus, pizzabakker, cigaretpakker og madpapir.
Det er eksempler på affald, der alt for ofte havner i åen i Aarhus og flyder videre ud i havnen.
Men nu har Aarhus Kommune - som det første sted i landet - taget et nyt redskab i brug i kampen mod affaldet i vandoverfladen.
- Det er en drone, der ligesom en robotstøvsuger samler det op, den møder på sin vej, siger Bo Fristed, der er chef for afdelingen Innovation, Teknologi og Kreativitet i Aarhus Kommune.
Den sejlende affaldsindsamler er cirka 1,2 meter lang, 80 centimeter bred og kan sluge op til 60 kilo affald.
Annonce
Dronen sejler i et bestemt område af havnen, og skidtet ryger direkte ind i dronens gab.
Den havde sin første arbejdsdag fredag. Lørdag fortsatte arbejdet, og det mundede ud i en fyldt affaldssæk, fortæller Bo Fristed.
- Der er øldåser, ølkrus, madpapir fra brugere, sågar en sombrero, der måske stammer fra en polterabend eller lignende, siger Bo Fristed om lørdagens fangst.
Der er ikke voldsom meget fart på dronen, så den risikerer ikke at vædre en kano eller sluge et kuld ællinger.
- Den sejler ikke ret hurtig, og jeg tror, at selv nyudklækkede ællinger kan undvige, hvis dronen nærmer sig, siger Bo Fristed.
Men affaldsindsamling er ikke det eneste mål med investeringen.
- Vores plan er at videreudvikle teknologien, så den kan spille sammen med en flyvende drone.
- Så kan den flyvende drone fra luften spotte olie- eller benzinrester og så give den sejlende drone besked på at samle det op, siger Bo Fristed.
Det er også planen, at dronen skal forsyne kommunen med forskellige data.
Det kan eksempelvis være målinger af vandtemperatur og vandkvalitet.
Annonce
Desuden kan den udstyres med en sonar og kortlægge havbunden.
- Hvis der så en dag er en afvigelse, så kan det være fordi, der ligger en cykel, en stol eller noget andet på havnebunden, som vi skal have fjernet, siger Bo Fristed.
Sådan ser den flydende affaldsindsamler ud, når den er i funktion. (Foto fra producenten). Foto: Johan Srijckers/FreeJohan Srijckers/Free
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker