Juraprofessor Vagn Greves udmelding om, at sex mellem børn og forældre skal være lovligt, har udløst massiv debat. Og hos den tidligere formand for Børnerådet Lisbeth Zornig Andersen falder udmeldingen ikke i god jord.
- Det er en syg tanke. Alt stritter på mig. Man ser i forvejen børn manipuleres til at have sex med voksne, siger hun til Ekstra Bladet.
Lisbeth Zornig Andersen voksede selv op på Lolland i en familie, hvor hun blev seksuelt misbrugt af sin far.
Hun mener, at Vagn Greve har en alt for akademisk tilgang til spørgsmålet. Og lader sig derfor heller ikke overbevise af professorens argument om, at det er ulogisk at forbyde blodskam, når man tillader folk med åbenlyse geneffekter ar formere sig.
- Hans akademiske slutninger er svære at argumentere mod. Men forældre og børn skal aldrig have sex. Det er amoralsk og uetisk, siger hun til Ekstra Bladet.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde