Sexede kampagner virker på de unge, når de skal vælge uddannelse. Det har sygeplejestudiet i hvert fald erfaret med deres kampagne "Hvid Zone", som spiller sexede hvide kitler. Det skriver Søndagsavisen.
En humoristisk YouTube-video med en sygeplejerske, der 'genopliver' en ung, mandlig patient med sine bryster, har været et af midlerne til at få de unge i kitlerne. Og det har givet udslag i ansøgertallet til sygeplejeuddannelsen.
Hele 2700 flere har sendt en ansøgning om at komme ind på sygeplejestudiet i år end i 2008.
- Kampagnen virker. Vi har oplevet en markant stigning i interessen for vores fag, og noget af den kommer helt klart fra viral markedsføring,« siger Anne Granborg, som er administrerende direktør i Dansk Sygeplejeråd til avisen.
Viral markedsføring betyder, at kampagnen er målrettet sladdereffekten på sociale netværk som Facebook og YouTube.
Og Dansk Sygeplejeråd har ingen skrubler med den alternative måde at lokke folk ind på uddannelsen.
- Det er et alternativt forsøg på at skabe noget ekstra opmærksomhed om kampagnen. Den har det klare formål at få folk ind på hvidzone.dk, hvor de så finder oplysninger om uddannelsen til sygeplejerske, siger Anne Granborg.
Videoen kan dog ikke ses på kampagnens officielle hjemmeside, hvidzone.dk, men skal findes på YouTube. Direktøren for det interaktive medier i mediebureauet IUM, Christian Sand, uddeler ros til kampagnen.
- Sygeplejerskerne har været smarte og spillet med på deres målgruppes præmisser, og de har valgt at placere kampagnen der, hvor deres målgruppe færdes - på nettet, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker