SF starter ny kampagne imod ungdomsarbejdsløshed
Foto: Foto©Jan Knudsen
Foto©Jan Knudsen
Ungdomsarbejdsløsheden er i voldsomt stigning. SF har nu iværksat en kampagne for at få flere praktikpladser og arbejdspladser til unge.
Baggrunden for kampagnen er en voksende antal unge, der står uden arbejde og uddannelse, fortæller Thomas Østergaard, formand for Arbejdsmarkedsudvalget og selv SF’er.
- Vi står med mere end 7000 unge i Danmark, der mangler en praktikplads og vi ser flere og flere unge, der ikke kommer i gang med en ungdomsuddannelse.
Han henviser i øvrigt til, fremtidens udfordringer, hvor produktionsfirmaer frasorterer alle de ufaglærte jobs. Bygningen af den nye Femern-bro gør det ifølge Thomas Østergaard yderligere vigtigt at få fokuseret på ungdomsuddannelser og jobs til unge, så man står klar til det byggeri.
Gruppen bag kampagnen vil samtidig overrække beskæftigelsesminister Inger Støjberg et færdigt katalog fra centralt hold til hele landet, da det er et landspolitisk initiativ.
Ligeledes vil initiativtagerne få virksomhederne til at ansætte flere lærlinge.
- En af de ting, vi har talt om, er de udbudsmaterialer, man har i kommunerne. Der kan man som arbejdsgiver kun byde ind, hvis man deltager i uddannelse af vores unge, det vil sige, at man simpelthen har lærlinge i virksomheden for at kunne byde på det udbudsmateriale, der kommer fra kommunen og regionerne, fortæller Thomas Østergaard.
Indtil videre har kampagnen kørt i Odense, Middelfart, Grindsted og Sønderborg.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde