Der bliver nu sat parti og ansigt på de sidste borgmesterposter i København, efter Venstres Pia Allerslev, der er såkaldt tredje vælger, omsider har besluttet, at hun fortsætter som kultur- og fritidsborgmester.
Kort efter meddelte Socialdemokraterne, der var fjerde vælger, at partiet sætter sig på børne- og ungeområdet og nu ligger bolden altså hos SF i København.
- Vi afgør det først i morgen aften, og jeg vil ikke foregribe begivenhederne ved at udpege favoritter, siger formand for SF i København, Jens Andersen.
Han vil dog gerne røbe, at partiet ikke har tænkt sig at gå efter posten som socialborgmester, som Enhedslistens Mikkel Warming har udtrykt ønske om at få lov til at fortsætte i.
Det betyder, at SF reelt skal vælge mellem posten som integrationsborgmester eller sundheds- og omsorgsborgmester. Jens Andersen ønsker heller ikke at fortælle, hvem der er i spil til sætte sig i stolen som partiets anden borgmester.
Med 3665 personlige stemmer overhalede partiets nummer to på stemmelisten, Ayfer Baykal, SF's spidskandidat Bo Asmus Kjeldgaard. Kjeldgaard meddelte allerede på konstitueringsnatten, at han vil indtage teknik- og miljøområdet i København.
Ayfer Baykal nævnes som en oplagt kandidat til at besætte partiets borgmesterpost nummer to. Hun er uddannet socialrådgiver og arbejder som projektleder i Frederiksberg Kommune med integration. Tidligere har SF-kometen fungeret som formand for Københavns integrationsråd.
Når SF har peget på sin sidste borgmesterpost vil Enhedslisten vælge mellem de to sidste borgmesterpladser. De Radikale er "sidste vælger" og må reelt overtage den post, som de andre partier ikke ønsker.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker