Skoleidrætten afgør din lyst til motion senere i livet
Birgitte Westerskov Dalgas fra Center for Forskning i Idræt, Sundhed og Civilsamfund på Syddansk Universitet står bag den nye undersøgelse. Foto: Mathias Dalgas/Free
Dårlige minder fra skolens idræt giver mindre fysisk aktivitet resten af livet, viser undersøgelse.
Dårlige oplevelser med idræt i skolen forfølger os resten af livet, viser en ny undersøgelse.
De, der fik ubehagelige oplevelser i idrætstimerne, er markant mindre fysisk aktive end andre senere i livet - selv som ældre.
Det viser en stor kvalitativ undersøgelse fra "Danmark i Bevægelse’, Syddansk Universitet.
Mange mindes deres egen rolle i skoletidens udskillelsesløb med første- og andenvælger i skolens idrætstimer.
Nogle husker det alt for godt. De, der stod alene tilbage, mens alle andre blev valgt. De, der aldrig slog til i de mere rå fysiske discipliner, som var vigtige for ens prestige i skolen i det hele taget.
Det begrænsede deres fysiske aktivitet siden hen, mens førstevælgerne med de gode oplevelser generelt fik en mere aktiv livsstil op gennem barndom, ungdom og voksenliv.
Bag de nye resultater står Birgitte Westerskov Dalgas fra Center for Forskning i Idræt, Sundhed og Civilsamfund (CISC) på Institut for Idræt og Biomekanik, Syddansk Universitet.
- Når mennesker har fået dårlige oplevelser i skoleidrætten, sætter det sig så dybe spor i resten af deres liv og præger deres syn på sig selv. Dermed er det meget svært at få dem interesseret i idræt senere i livet, siger hun.
Hun har lavet lange interviews med borgere i alderen 16 til 87 år i forbindelse med den nationale måling "Danmark i Bevægelse".
Problemet er, at idrætstimerne er obligatoriske. Så de, der følte sig helt udenfor som børn og blev valgt sidst, kunne ikke undslippe de tilbagevendende dårlige oplevelser.
- Nogle af interviewpersonerne græd, mens de fortalte om det - også ældre mennesker. For de fleste af dem med de rigtigt dårlige oplevelser har der skulle alvorlig sygdom til senere i form af blodprop eller andet, før de kom i gang med motion igen, siger Birgitte Westerskov Dalgas.
Omvendt har de 20 procent, der siden blev mest fysisk aktive som voksne, næsten alle haft gode oplevelser med skoleidræt. Også i selvorganiserede aktiviteter som løb, cykling eller gåture.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned