Skoler skjuler elevernes karakterer

Trods højlydte protester fra skoleverdenen blev landets folkeskoler i 2002 pålagt at offentliggøre elevernes karakterer, så forældre enkelt og hurtigt kunne vurdere kvaliteten af hver enkelt skole, inden de meldte deres barn ind.

En undersøgelse af folkeskolernes brug af internettet, som et center under CBS, Handelshøjskolen i København, har foretaget, konkluderer, at de fleste skoler ikke retter sig efter lovens krav, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

66 procent præsenterer ingen informationer om, hvordan eleverne klarer sig til afgangsprøverne, og de har heller ikke et link til oplysningerne på Undervisningsministeriets hjemmeside.

For yderligere 20 procent af skolerne er oplysningerne svært tilgængelige - eksempelvis ved at der er et link til forsiden af Undervisningsministeriets hjemmeside.

Her skal forældrene så selv finde netop deres lokale skoles karakterer i ministeriets statistikbank, skriver Jyllands-Posten.

/ritzau/

Selv om det har været et lovkrav i otte år, kan man på to ud af tre folkeskolers hjemmesider i dag stadig ikke se elevernes karakterer.

Offentliggjort Sidst opdateret