En ny undersøgelse fra den borgerlige tænketank, Cepos, viser, at de sociale forhold langt fra kan forklare hele forskellen mellem kommunernes udgifter. Faktisk er den største forskel mellem kommunerne "uforklarlig" og sikrer ikke eleverne bedre resultater ved eksamensbordet, skriver Berlingske Tidende.
Og det får forskningschef Henrik Christoffersen fra Cepos til at stille spørgsmål ved, hvad borgerne får for pengene, og kalder de dyreste kommuners høje udgifter for "ineffektivitet".
- Vi siger, at vi prioriterer ved, at vi giver mange penge ud. Jeg ville have mere respekt, hvis man sørgede for, at der faktisk kom meget ud af de mange penge. I dag sikrer man sig ikke, at der kommer noget ud af det, siger Henrik Christoffersen.
Cepos har i undersøgelsen korrigeret kommunernes skoleudgifter med den socioøkonomiske baggrund i kommunen, eventuelle stordriftsfordele samt undervisningseffekten, som er et mål for elevernes afgangskarakterer i dansk og matematik, når man korrigerer for deres sociale baggrund.
Normalt ligger Albertslund på den københavnske vestegn helt i top med skoleudgifter. Men korrigerer man for alle forhold, så viser Cepos undersøgelse, at kommunen har et meget effektivt skolevæsen.
Anderledes ser det ud i Høje-Taastrup Kommune, hvor udgifterne ligger langt over landsgennemsnittet, selv om der korrigeres for skolernes mange elever med indvandrerbaggrund.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker