Skrot ud

Offentliggjort Sidst opdateret

* Elektronikaffald er en fællesbetegnelse for produkter, der kræver strøm eller batterier, og som enten ikke fungerer, er uønskede eller for gamle til at opfylde vores krav.

* En rapport fra FN i 2020 viste, at i 2019 endte 54 millioner ton elektronik som affald på globalt plan.

* I samme rapport regner FN med, at dette tal i 2030 vil være vokset til 74 millioner ton. Det vil i givet fald gøre elektronikaffald til den hurtigst voksende affaldsstrøm på verdensplan.

Kilde: EU

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.