Skudofre afviser at tale med politiet

Den ene blev skudt i skulderen og den anden ramt ved ribbenene, da de deltog i en privatfest på Nørrebro natten til lørdag. Alligevel vil ingen af dem vil fortælle politiet, hvorfor de blev skudt.

- De er kendt af politiet og kommer fra et hårdt miljø, hvor man ikke er kendt for at medvirke til opklaring, siger den centrale efterforskningsleder ved Københavns Politi, der ikke kan oplyse, hvorvidt de to har relationer til den verserende bandekrig.

Selv om der blev affyret adskillige skud, gik der et halvt døgn, inden politiet hørte om skyderiet via en anmeldelse lørdag eftermiddag. Ifølge vidner på stedet dukkede en gruppe på fem til seks personer op til festen, men blev afvist, hvilket tilsyneladende udløste skyderiet.

- Det gør sagen endnu sværere, at vi først hører om den 12 timer efter skyderiet. Nu laver vi en fornyet undersøgelse af gerningsstedet, og så forsøger vi at få fat i nogle af de vidner, der har været derude. Men det er svært, når ofrene ikke vil tale med os.

Politiet har fundet fire patronhylstre og et skudhul i en dørkarm i lejligheden.

/ritzau/

To skudofre vil ikke tale med politiet efter opgør i en privat lejlighed på Nørrebro. Ifølge politiet kommer de fra et miljø, hvor man ikke taler med politiet.

Offentliggjort Sidst opdateret