Smæk til vildledende grøn markedsføring

Forbrugerombudsmanden går i flæsket på den voksende vildledende markedsføring, der på et tvivlsomt grundlag fortæller, at specifikke produkter er gode for miljø eller klima.

En ny vejledning skal sikre, at der er hold i budskaberne, så forbrugerne ikke bliver snydt af smarte vildledende budskaber om miljø, klima, bæredygtighed, produktionsforhold.

- Der er stigende interesse for at markedsføre miljømæssige og etiske budskaber. Jeg vil gerne understøtte ønsket om en positiv indsats for miljøet, uden at det bliver til grønvask, siger forbrugerombudsmand Henrik Øe.

En række interesseorganisationer og myndigheder har deltaget i arbejdet. Og der er bred opbakning fra Forbrugerrådet til industrien til opgøret med voksende vildledning og vissengrøn markedsføring.

- Stigende salg af økologiske fødevarer skyldes i høj grad tilliden til det røde Ø-mærke og kontrollen bag. Man må ikke markedsføre fødevarer som "økologiske" uden, at de lever op tilbestemte krav.

Det siger Henrik Hindborg, markedschef i Økologisk Landsforening, og fortsætter:

- Men når det gælder kosmetik- og tekstilområdet, er produkter markedsført som "økologiske" uden klare regler for, hvilke krav produkterne skal overholde. Det problem hjælper forbrugerombudsmanden nu med.

Også Danmarks Naturfredningsforening roser vejledningen, der blandt andet slår fast, at Svanen, Blomsten og Ø-mærket er de reelle pejlemærker på hensynet til miljøet.

- Det er en sejr, for forbrugerne, som tit står med udfordringen: Hvornår kan vi være sikre på, at et produkt er produceret under hensyn til miljøet, siger Christian Poll, miljøpolitisk medarbejder i Danmarks Naturfredningsforening, og fortsætter:

- Men det er også en håndsrækning til erhvervslivet, så de undgår at træde i spinaten, men sikrer reel og loyal konkurrence.

/ritzau/

Ombudsmanden rykker forbrugerne til hjælp i kampen mod vildledende markedsføring af produkter som miljøvenlige

Offentliggjort Sidst opdateret